Sivilce Patlatmak Zararlı mı?

16 Mart 2016 tarihinde eklendi, 2.486 kez okundu.

Sivilceler küçük büyük herkesin başına gelebilen bir sorundur. Bazıları aldırmasa da bazıları o sivilcelerin varlığına dayanamaz ve sivilceleri patlatır. Peki, sivilce patlatmak zararlı mı? Elbette sivilce patlatmanın zararları vardır ve sivilceler patlatılınca asla yok olmaz.

Sivilce Nedir?

Sivilce cilt altındaki kıl köklerinde oluşan yağların artması sonucu oluşur. Daha sonra bu kıl kökleri oluşan yağdan tıkanır ve iltihaplanır. Bu sebeple ciltte iltihaplı çıkıntılar meydana gelir. Sivilceler özellikle ergenlikte hormon dengesinin bozulmasıyla ilgili olarak sıklıkla ortaya çıkar.

Sivilce Patlatmak Zararlı Mıdır?

Sivilce patlatmak zararlı mı sorusu birçok kişi tarafınca uzmanlara iletiliyor. Uzmanlar ise sivilce patlatmak zararlı mı sorusuna cevap verirken sivilce patlatmanın zararları olduğunu ve çok tehlikeli olduğunu söylüyor. Sivilce patlatma işleminde yapılan iki yanlış vardır. Bunlardan birincisi sivilce içindeki bakterilerin cilde yayılmasıdır. İkincisi ise sivilceyi patlatırken dokulara zarar verilmesidir. Bu nedenler sonucunda ciltte lekeler ve çukurluklar oluşabilmektedir. Oluşan leke ve çukurluklar da yalnızca lazer gibi yöntemlerle giderilebilmektedir.  Dolayısı ile sivilce patlatmanın zararları bilinip tedavisi bir dermatolog eşliğinde yapılmalıdır. Sivilce tedavisi zahmetli ve sabır gerektiren bir tedavidir. Hekime başvurarak sivilcelerinizin ne sebeple oluştuğunu da detaylı bir inceleme sonrası öğrenebilirsiniz.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git