Sakallı İpten Lif Yapımı Anlatımlı

19 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 1.269 kez okundu.

Sakallı ip diğer adı ile kedi ipi olarak bilinmektedir. En sevimli ip türlerinden bir tanesidir ve özellikle örgü lif yapımında çok sık kullanılmaktadır. Sakallı ipten kolaylıkla yapabileceğiniz şık modeli anlattığımız zaman, sizler de evde deneyebilirsiniz.

Sakallı İpten Lif Yapımı İçin Gereken Malzemeler

Sakallı ipten lif yapımı anlatımlı olarak uygulandığında çok daha kolay yapılacaktır. Malzeme olarak da isminden de anlayacağınız gibi öncelikle istediğiniz renklerde sakallı ipler almanız gerekmektedir. Tığ ya da şiş kullanabilirsiniz fakat genellikle şiş tercih edilmektedir. Şiş büyüklüğünü de alacağınız ipin kalınlığına göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Yapacağınız kedi ipinden lif için makas da alırsanız, daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Sakallı İpten Lif Nasıl Yapılır?

Sakallı ipten lif yapımı anlatımlı bir şekilde sizler için hazırladık. Şimdi maddeler halinde bu şık modeli nasıl yapacağınızı görelim.

  • İlk olarak 44 ilmek lastik olarak başlayın.
  • Tekli ya da çiftli lastik yapabilirsiniz.
  • 15 – 20 sıra kadar istediğiniz büyüklükte ilmekleri örebilirsiniz.
  • Ardından yanlardan her sırada birer tane ilmek arttırarak toplamda 50 ilmek örün.
  • Seçeceğiniz bir deseni, örgü lifi ortadan katlayıp ayarlayarak tek tarafına örün.
  • Burada isterseniz iki tarafına da örebilirsiniz.
  • Ardından desen bitene kadar 50 ilmek örün ve her iki sırada yanlardan ve ortadan birer tane olmak üzere ilmek keserek uç kısmını daha oval bir hale getirin.
  • 20 sıra bu şekilde ilmekleri kesin.
  • Kenarlarını ise düzgün bir şekilde sıkı örün.

Lif modeli için dilerseniz tutacak halka da yapabilirsiniz. Böylece banyoda kullanmanız daha kolay olacaktır. Oldukça şık bir modele sahip olduğu için bu modeli hediye olarak da tercih edebilirsiniz. Böylece sevdiklerinize kendi yaptığınız yani manevi değeri yüksek olan sevimli bir hediye vermiş olursunuz. Renk seçimlerini değiştirerek farklı farklı örüp, kendiniz de uzun süre bu modeli kullanabilirsiniz. Ayrıca sakallı ip olarak bilinen bu ipler çok dayanıklı olduğu için uzun süre deforme de olmayacaktır.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git