Saç Kıran Hastalığı (Alopesi Areata) Hakkında Merak Edilenler

15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.458 kez okundu.

Saç Kıran Nedir?

Saç kıran, nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, vücudun kendi kendine ürettiği, kıl köklerindeki hücrelerin ölmesine neden olan bir maddeden kaynaklandığı sanılmaktadır. Özellikle saçlı bölgelerde, bozuk para büyüklüğünde diye tabir edilen kısmi saç dökülmeleridir. Genellikle yaşanan stres ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkar.

Hastalığın adından dolayı sadece saçta meydana gelen döküntü sanılsa da bu doğru değildir. Vücudun kıl ve tüy bulunan tüm bölgelerinde görülebilir.

Saç Kıran Hastalığı Kimlerde Görülür ?

Irk, cinsiyet, yaş farkı olmadan her insanda görülebilir. Çok fark olmasa da kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülür. Bununla birlikte yetişkin ve yaşlılara göre çocuk ve ergenlerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Saç Kıran Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Alopesi areata hastalığı sinsi olarak tabir edilebilir. Ağrı, şişlik, kızarıklık gibi net bir belirtisi yoktur. Bir veya bir kaç bölgede aniden ortaya çıkan farklı büyüklüklerdeki saç döküntüleridir. Bu nedenle erken teşhis şansı ne yazık ki yok denecek kadar azdır.

Saç Kıran Hastalığı Tanısı Nasıl Koyulur ?

Günde 100 tele kadar saç dökülmesi doğal bir olay olarak görülür. Bunun haricinde kişi günde 100 telden fazla saç döküyorsa, özellikle bu dökülmeler bazı bölgelerde belirgin açıklıklara neden oluyorsa saç kırandan şüphelenilir. Uzman doktorun fiziki muayenesi ve laboratuar testleri ile kolaylıkla tanı koyulabilmektedir.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git