Saç Dökülmesinin Nedenleri?

24 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.893 kez okundu.

Androgenetik Alopesi: Kadınlar ile erkeklerde en çok gözlenen türdür. Erkeklerde bu tür kayıplar kellik ile sonuçlanır. Bu olayı harekete geçiren üç temel etken vardır.

A)Gebelik,regl’den kesilme yani menopoz dönemi, stres ve benzeri bunalım,hormonal yapı da 110ortaya çıkan dengesizlik ile saçın içinde büyüdüğü yapıda başkalaşımların oluşması;

B)Noksan küçük dolaşım sonucu biriken protein, sülfür amino asit veya vitamin yetmezlikleri;

  1. C) Kepek ve yağlı saç derisinin kaşıntısı, Seborea rahatsızlığı ile ilişkilendirilebilir.

Travma ile İlişkili  Saç Dökülmesi= İnsanların kendilerinin neden olduğu saç kaybıdır. Çok sıcak suyla banyo yapmak, güçlü kimyasallarla işlem yapmak, saçları tararken çekiştirmek, saç maşası ile fazla kıvırmak vs. Bu âdetlerinden vazgeçmelerinin ardından iyileşir.

İlâçların Yan Etkisi):  Kanser tedavisinde olduğu gibi kimi ilâçların tepkileri neticesinde saç dökülebilmektedir.  İlâç alımı sona erdikten sonra saç yeniden gürleşir.

Hastalık Göstergesi Olarak:  Saç kaybı; kimi hastalıkların tetikleyicisidir. Bunlar; tiroid,cilt kanseri, gıda ile oluşan hastalıklar vs.

Saç Derisinde Mantar Rahatsızlığı = Saç derisinde belirli bir bölgede gözlemlenen bu rahatsızlığın nedeni, saçın deriden çıktığı belli bir yerde kırılmış olmasıdır. Tabii ki erken teşhis çok önemlidir. Altı – on iki hafta müddetle tedavi gereklidir.

Telogen Effluvium:  Bireyin uzun müddet devam eden yüksek ateş, önemli bir operasyon, mühim bir rahatsızlığa sebep olan bir mikrobun yayılması ile oluşan gerginliğin ardından gözlenen saç dökülmesi  türüdür. Bu durum bilhassa kadınlarda, hormonal başkalaşımlar  ile bebeklerini dünyaya getirmelerinin ardından meydana geldiği gözlenmektedir. Bu çeşit rahatsızlık, bir ile beş ay arası devam eder ardından da saç uzamaya başlar.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git