Reçel Yaparken Neye Dikkat Edilir?

28 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 3.426 kez okundu.

Reçelin kıvamını tutması, şekerlenmemesi, dibinin tutmaması gibi pek çok önemli etkenler vardır. Tüm bunlar için doğru reçel yapma işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Reçel yaparken dikkat edilmesi gerekenler üzerinden gidildiğinde birçok detayın olduğun uda söyleyebiliriz. Bunlara genel olarak baktığımızda;

  • Reçelin kaynatılma sırasından önce mutlaka konulacak meyvenin taze olması ve olgun olması gerekiyor. Çürükler kesinlikle olmamalıdır,
  • Kaynatma sırasında genelde tahta kaşık tercih edilmelidir.
  • Reçel üstünde kaynama sırasında bazı köpükler olur. Bu köpükleri ise kaynama sona erdikten sonra sıcak suya batırılan madeni süzgeç ile alınması gerekmektedir.
  • Çok bir köpürme eğer istenmiyorsa, biraz zeytinyağı eklenerek bu giderilir,

Eğer ki hazırladığınız reçel doğru bir kıvama gelmiş ise mutlaka kuru, boş, temiz ve sıcak kavanozlara eklenmelidir. Ayrıca ağzına kadar tamamen doldurulmalı ve hava geçirmemesi için  yağlı kağıt ya da naylon ile örtülmelidir.

Reçeli Hazırlarken Başka Nelere Dikkat Etmeliyim?

Reçelin kaynatılma sırasında şeker oranı mutlaka iyi ayarlanmalıdır. Orta olmalıdır. Yani ne az ne de çok şeker olmalıdır. Reçel artık bittiğinde ise bozulmaması ve uzun süre dayanımı için mutlaka ışık almayan ve çok sıcak olmayan kuru ve hava alan bir yerde bulundurulmalıdır. Reçelin kaynatılma safhasında her yapacağınız işlem önemlidir. Yapılması gereken bir diğer işlem ise şurubun kıvamının belirlenmesidir Bunun için soğuk suyu tabağa ekleyin ve şuruptan birkaç damla damlatın. Eğer ki damlalar su içerisinde dağılmıyor ve top gibi duruyorsa kıvamdadır.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git