Pekmezin Cilde Faydaları

13 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.236 kez okundu.

Öncelikle pekmez ve cilt hakkında biraz malumat sahibi olursak pekmezin cilde olan faydalarını ve birçok hastalığın önleyici tedavisi olarak kullanıldığını da görmüş oluruz.

Pekmez bazı tatlı yiyeceklerin kaynatılarak koyulaştırılmış halidir. Yaygın olarak bilinen üzüm, dut, harnup (keçiboynuzu) pekmezlerinin dışında birçok yiyeceğin pekmezi de yapılmaktadır.

Pekmez besin değeri zengin akışkan bir yiyecektir. Yapıldığı besinin tüm vitamin ve minarelerini içerir. Ayrıca en sağlıklı tatlı pekmezdir hatta diyabet hastalarına kullanımı tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı tatlı pekmeze değindikten sonra gelelim cilde: normal, yağlı, kuru, karma, hassas olmak üzere beş tane cilt tipi bulunmaktadır.

Cilt bir insanın en büyük organıdır diyebiliriz üstelik dışarıdan geleceklere direkt maruz kaldığı gibi içerideki rahatsızlıkları da dışarı atmaktadır. Dışarıdan gelecekler çok çeşitli olabilir ama güneş ışınları ve soğuk hava bunlardan bazıları bunlara karşı cildimizi korumak için haricen krem uygulayarak kendimizi korumamız mümkün. Fakat içten gelen rahatsızlıklara karşı krem yetersiz kalmaktadır. İşte burada kimyasal ilaçla tedaviden önce önleyici hekimlik ile doğal tedavilere başvurulması daha sağlıklı kabul edilmektedir günümüzde.

Bir insanın bedenini oluşturan yapıtaşlarından birisi kandır. Kan bütün bir vücudu dolaşır ve hem zararlı hem faydalı etken maddeleri vücutta gezdirir. Mesela ateşli olmak kanın mikrop taşıdığının bir belirtisidir. Gene ciğerlerimizdeki iltihaplar hastalıklar vücuttan dışarı irinli/kanlı sivilceler yoluyla atılmaktadır.

Bu örnekleri şunun için verdim bu hastalıkları önlemek öncelikle ağız yoluyla vücuda alınan besinlerle yapılmaktadır. Pekmez işte tam olarak burada devreye giriyor.  Bebeklere bile her gün verilmesi gereken besinler arasındadır. Barındırdığı vitamin ve mineraller vücutta gerekli olan hücre yenilenmesi ve onarımlarını, kan üretimini sağlamaktadır. Yararları saymakla bitmeyen pekmez cilde de önemli faydalar sağlamaktadır.

Pekmezin cilde faydaları: sivilce ve akne oluşumunu önlemektedir. Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Egzama, mantar alerjik rahatsızlıklar gibi hastalıkları önlemektedir. Rafine şekerler ve fazla alınan karbonhidratlar vücutta yağa dönüşmektedir. Yağlı ciltlerin bu durumlarda normalden fazla önem göstermesi gerekmektedir ve tatlı niyetine pekmez tüketmelidirler. Kuru ve hassas ciltler ise oluşabilecek cilt delinmelerini, kaşıntıları önlemek amacıyla pekmez tüketmelidirler.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git