Kurban Psikolojisi

8 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3.125 kez okundu.

Kurban psikolojisi ile insanların gittikçe negatif enerjiler ile sarmalanması kaçınılmaz bir sonuçtur. Kurban psikolojisine giren insan bunu rahatlamak ve kendi sorumluluğundan kaçmak için yapıyor olsa bile aslında belki de fark etmeden kendini kısır döngülerin içine sıkıştıracaktır. Siz de suçu hep başkalarına ya da olaylara bağlayan insanlarla karşılaşmışsınızdır. Bu bakış açısına göre yapılabilecek hiçbir şey yoktur, elden gelen her şey yapılmaktadır ama başka nedenlerden ötürü sonuç alınamamaktadır.

Hayatınızın Kontrolünü Kaptırmayın!

Hayatta her şeyi kontrol etmek mümkün değildir; olaylara bu şekilde yaklaşmak büyük bir stres kaynağı olacaktır. Bunun dışında nerdeyse kendi sorumluluklarını sıfıra indirgeyen ve başına gelen her şeyin nedeni dış koşullarda arayan insanlar vardır. Bu kişilerden en çok duyulabilecek cümleleri sıralayalım:

  • Geçmişimde bana şunu bunu yapmasaydı şimdi çok mutlu olacaktım
  • İşimde beni sürekli aşağıya çekmeye çalışıyorlar, patronum da hep onları dinliyor
  • Yapacak bir şey yok, napayım? Şartlar böyle…
  • Ben her şeyi yapıyorum onlar için ama onlar nankörler ve değerimi bilmiyorlar
  • Herkes mutlu bir ben mutsuzum
  • Ne kadar şanssızım her şey hep beni bulur

Örnekler saymakla bitmez ama genel itibariyle bu tarzdaki cümleler kurban psikolojisi hakkında bir fikir verebilir. İşin kötüsü bu psikolojideki insanlar yalnızca kendilerini değil etrafındakileri de kötü etkilerler. İnsanlar motive edici, pozitif insanlarla olduklarında kendilerini hayata daha bağlı hissederken, kurban psikolojisindeki insanlar çoğunlukla başkalarının nasıl mutlu olduğuna şaşırmakla ve hatta ne yazık ki onları kıskanmakla meşgul olabilirler. Bu psikolojinin içinde olmak insanları aslında kaçmaya yönlendirdiğinden onlara geçici bir rahatlık sağlasa da uzun vadede sorunları içine hapsolduklarını farkedeceklerdir.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git