Karbonhidrat Bağımlılığı

9 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 3.829 kez okundu.

Gün içinde şekerli yiyeceklerden uzak duramayanlardan mısınız? Ara öğünlerde sık sık ekmek-peynir, bisküvi, çikolata gibi besinleri tüketiyor, her yemekte kola içmek istiyor, özellikle akşamüstü veya gece saatlerinde tatlı krizlerine giriyorsanız sizde de karbonhidrat bağımlılığı gelişmiş olabilir.

Karbonhidrat Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün!

Bazı kişiler karbonhidrata çok düşkündür; bu insanların genellikle en çok sevdikleri yiyecekler arasında pizza, makarna, pilav, hamburger, her türlü tatlı, abur cubur bulunur. Asitli ve şekerli içecekler de ayrıca çok sevilir. Saydığımız tarzdaki besinlerin hepsinde karbonhidrat vardır. Belli miktarlarda ölçülü bir biçimde alındığında zararsız olabilirler ancak siz bu yiyecekleri almadan duramıyor, mutlaka her gün yemek istiyorsanız ne yazık ki bağımlılık sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Bağımlılığın Nedenleri: Karbonhidrat bağımlılığının temel nedeni bu tip besinlerin insülin hormonunu tavan yaptırmasıdır. Bu hormon açlık hormonu olarak da adlandırılmaktadır. Karbonhidratlı besin vücuda girdiği andan itibaren bu hormon hızlıca yükselmeye başlar ve kısa bir süre sonra kan şekeri de aynı hızla düşer. Dengesizlik nedeniyle kişilerde sürekli olarak karbonhidrat alma isteği oluşur. Bağımlılığının en temel olarak nedeni bu şekilde açıklanabilir.

Karbonhidrat bağımlılığından kurtulmak için en iyi yöntem bir diyetisyenin verdiği programa bağlı kalmaktır. Protein ağırlıklı beslenmek, ara öğünlerde badem, ceviz gibi besleyici yiyecekler yemek, bol su içmek ve spor yapmak karbonhidrat isteğinizi baskılayacaktır. Karbonhidrat bağımlıları bütün gün yemek yemeden sadece abur cuburla bile durabilmektedirler. Bunu önlemenin en etkili yöntemi proteinli, lifli besinleri tüketmek, dengeli bir beslenme programını alışkanlık haline getirmek ve kan şekerini dengede tutmaktır.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git