Kan Uyuşmazlığı Nedir?

15 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 5.256 kez okundu.

Bir bebeğin sağlığı ve yaşamının tehlikeye girmemesi için kan uyuşmazlığı konusunun iyi saptanması ve bilinmesi gerekiyor. Doğru bir tanım ile kan uyuşmazlığı nasıl gerçekleşiyor olduğuna baktığımızda bunun anne ve babanın kan hücrelerine bağlı olarak gelişmeleri söz konusudur. Aslında meydana gelen durum, annenin Rh – olması ve babanın ise Rh+ olması ile başlamaktadır. Mendel Kanun yapısına göre bir bebek babanın genel olarak genetik yapısını almaktadır. Bu durumda bebeğin genelde yüzde ellilik ya da yüzde yüzlük bir yapı ile dünyaya gelmesi durumudur.

Kan Uyuşmazlığının Anne ile Bebeği Arasındaki İlişki

Kan uyuşmazlığı durumu, bebeğin Rh+ olması ve annenin ise buna zıt bir kanı barındırmasıdır. Bu durumda da annenin vücudu farklı bir kan hücresini algıladığından antikor üretmektedir. Üretilmekte olan bu antikor ise bebeğin kan hücrelerine zarar verir ve sağlığını tehlikeye sürükler. Bundan dolayı kan uyuşmazlığı, bebek ile annenin kan hücrelerinin birbiri ile tutmaması anlanına gelen bir yapıyı da barındırmaktadır.

Yapılması gerekenler mutlaka doktor kontörlünde adımların atılması olacaktır. Ayrıca hamilelik dönemlerinin başında mutlaka eşlerin kan grupları test edilmeli ve kontrol edilmelidir. Buna ek olarak doktorunda denetiminde izlenmesi gereken süreç 28. Haftata erken korunma iğnesinin yaptırılmasıdır. Temelde en doğru yol, doktor kontrolünde tedavilerin izlenmesi ve bu sürecin sürekil olarak kontrol altında olmasıdır. Aksi takdirde bebek kan uyuşmazlığı noktasında ciddi sıkıntılara girebilmektedir.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git