Hamileyken grip olanlar ne yapmalı

29 Ağustos 2013 tarihinde eklendi, 972 kez okundu.

Hamilelikte her hastalığın tehlikeli olduğu gibi normal bir dönemde karşımıza çıkacak en basit hastalıklardan biri olan grip bile bu dönemde çok tehlikeli şeylere neden olabilir. Influenza virüslerinden dolayı ortaya çıkmakta olan grip bir kişiye bulaştığında en az 2 – 3 gün boyunca etkisini gösteriyor, eğer hamileyseniz bu hastalığın süresi daha da uzayabilir. Yapılan araştırmalara göre hamileliğin 6. ayından sonra küçük hastalıklardan dolayı hastaneye yatan kadınların sayısı normal olan kadınlara göre daha fazla, bu da demek oluyor ki risk de artıyor. Peki hamileyken grip olanlar ne yapmalı?

Hamileyken grip aşısı yaptırmanızda hiçbir sakınca bulunmuyor, bu yüzden bu hastalıktan korunmak için aşı olabilirsiniz. Eğer hastalığa yakalanmışsanız bu hastalığı kesinlikle doğal yollarla geçirmeniz gerekiyor, kimyasal ilaç almanız çocuğun anne karnındaki gelişim sürecini kötü etkileyebilir. Hamileyken grip belirtileri normal grip belirtileri ile aynıdır, bu yüzden ekstra olarak bir şeyden şüphe etmenize gerek yok. Peki hamileyken grip belirtileri nelerdir?

Kas ağrısı,
Kuru öksürük,
Burun tıkanıklığı ve soluk almada güçlük,
Burun akıntısı,
Ateş,
Titreme,
Şiddetli olabilen baş ağrısı,
İştahsızlık,
Halsizlik,
Yorgunluk.

Eğer bur belirtiler sürekli olarak karşınıza çıkıyorsa bir doktor kontrolüne gitmelisiniz, eğer hamileliğiniz pek ilerlemediyse onun verdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git