Hamilelikte Uykusuzluk: Nedenleri ve Tedavisi

21 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 725 kez okundu.

Uyku sorunları hamilelik sırasında zararlı olabilir mi? Hamilelik sırasında halihazırda dalgalanan hormon seviyeleri ve vücuttaki değişiklikler ile baş etmek zordur ve uykusuzluğa bağlı yorgunluk hissi hamileliği zorlaştırabilir. Bu dönemde vücudun yeterince dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bebeğiniz rahim içinde büyümeye devam eder ve ekstra uykuya ihtiyaç duyar.

Hamilelikte Uykusuzluk Nedenleri

Çocuğunuz büyüdükçe, vücudunuzdaki değişikliklerle birlikte dengeli ve rahat bir uyku pozisyonu bulmak zor olabilir.

Hamilelikte kalp atışı artar ve bu nedenle uyumak zor olabilir.

İdrar sıklığının artmış olması da hamilelikte uyku problemlerinin nedenlerinden biridir.

Bebeğiniz karın içinde çok fazla yer kaplarsa, hamileliğin ilerleyen aşamalarında nefes darlığı ve uyku sorunu ortaya çıkabilir.

Hamilelik zamanında bacaklarda ekstra ağırlık nedeniyle kramp ve ağrı meydana gelebilir. Bu da uykusuzluğa neden olabilir.

Gebe kadınlarda uykusuzluk sorunlarının bir başka önemli nedeni de sindirimdeki yavaşlamadır. Mide ekşimesi uykusuzluğun en yaygın nedenlerinden biridir.

Çok fazla stres ve kötü ruh hali de hamilelik sırasında uykusuzluğa neden olabilir.

Hamilelikte Uykusuzluk Neden Olur?

Uyku problemlerinin gebeliğin ayrılmaz bir parçası olduğu kabul edilmelidir. Hamilelik sırasında uyku sorunlarını ortadan kaldırmak için en iyi ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

Ekstra yastık: Uyku pozisyonu almak, karnı ve sırtı yastıklarla desteklemek uykusuzluğa yardımcı olabilir. Rahat bir uyku pozisyonunda rahatça uyuyabilirsiniz.

Gevşeme yöntemleri: Yoga, meditasyon, masaj ve derin nefes alıştırması yapın. Zihin ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olur ve iyi bir uyku sağlar.

Egzersiz: Evet, doğru okudunuz. Egzersiz yağ yakar ve vücut için birçok başka yararlar da sağlar. Düzenli olarak spor yaparken, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı koruyabilir ve rahatça uyuyabilirsiniz.

Beslenme: Sağlıklı ve dengeli bir diyet daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Geceleri yatmadan önce bir bardak ılık süt de içebilirsiniz.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git