Hamilelikte Bulantı Ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

25 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 1.538 kez okundu.

Hamile olduğunuza dair ilk işaretlerden biri mide bulantısı ve kusmadır. Hamile kadınların çoğu ilk aylarda bulantı ve kusmadan şikayet eder. Bazı hamile kadınlar bu şikayetleri ilk trimesterde görürler, ancak bazı hamile kadınlar son aya kadar devam edebilir.

Sabah Bulantıları

Popüler inanışın aksine, sabah bulantısı sadece sabahla sınırlı değildir. Birçok kadın, gece ve gündüz bulantı ve kusma gibi hamilelik belirtileri de gösterir. Her ne kadar bu hamilelik sırasında normal bir durum olsa da, sık sık kusma nöbetleri nedeniyle rahatsız, yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Günde birkaç kez kusma normaldir, ancak günde üç veya dört defadan fazla kusarsanız, kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik Sırasında Kusma

Hamilelik sırasında vücutta birçok fiziksel ve zihinsel değişiklik vardır. Vücuttaki hormonların seviyesi büyük değişiklikler geçirir. Bu değişiklikler ve dalgalanmalar, mide ve bağırsaklarda kas kasılması ve gevşemesinde değişikliklere neden olur. Bu, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Gebelikte Kusma, Bulantı Ve Sabah Yorgunluğu Önlenir Mi?

İşte hamilelik sırasında kusma ve mide bulantısını önlemek için bazı yöntemler:

Sabah kahvaltısı: Yemek yedikten sonra midenizi boş tutmamalı ve en kısa zamanda bir şeyler yemelisiniz. Uzmanlar, hamile kadınların midelerini boş tutmalarını uzun süre tavsiye etmezler.

İçecekler: Hamilelik sırasında kusma ve mide bulantısını önlemek için bol miktarda sıvı almalısınız. Vücudunuzu susuz bırakmayın ve yeterince su içtiğinizden emin olun. Taze meyve suyu ve limonata gibi içecekler de tüketebilirsiniz.

Yeterince dinlenme: Vücudunuz çok halsiz ve yorgunsa bulantı ve kusma olabilir. Vücudunuzun dinlenmesi gerektiğinin bir işareti olarak kabul edilir.

Tuzlu, yağlı ve kızarmış yiyecekler: Hamilelik sırasında, sindirim sistemi çok yavaştır, bu nedenle çok miktarda baharat ve tuz içeren yağlı yiyecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Sindirimi zor olan yiyecekler, kusma ve mide bulantısını artırabilir.

Yürüyüş yapmak: Tüm doktorlar hamilelik sırasında yürümeyi önerir. Ayrıca, yürümek hamile kadınlar için güvenli bir egzersizdir.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git