Hamilelikte Ateş

27 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 1.530 kez okundu.

Ateş, genellikle enfeksiyonun bir işaretidir ve tıbbi bakım sağlanmazsa huzursuz bir duruma dönüşebilir. Ortalama vücut ısısı 36-37 santigrat derecedir ve vücut ısısı 38.3 ° C’nin üzerine çıktığında buna ateş denir. Hamilelik sırasında ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, dehidratasyon, kas ağrıları ve yorgunluk gibi bazı semptomlar genellikle normal kabul edilir.

Birçok hamile kadın 9 ay boyunca yüksek ateş yaşayabilir. Ancak, doktorlar ateşin hamilelik sırasında bebeği etkilemediğini söylüyorlar. Sıcaklığı kontrol ettiğiniz sürece endişelenecek bir şey yok. Önlem olarak yine de sıcaklığınız 38.3 ° C’yi geçerse, bunu ciddiye almalı ve derhal tıbbi bir tesise gitmelisiniz.

Hamilelik Sırasında Neden Ateş Yükselir?

Gebeliğin erken evrelerinde sık görülen ateş ve titreme nedenleri:

Enfeksiyon

Viral enfeksiyon, üst solunum yolunu etkiler, ateşe ve diğer semptomlara neden olur. Enfeksiyon genellikle sinüsler, farenks, burun ve gırtlak yoluyla yayılır. Belirtiler gribe benzer ve ayrıca burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve nefes darlığı ile de görülebilir. Bu semptomlar genellikle 3 ila 14 gün arasında değişir ve evde tedavi edilebilir.

15 gün sonra hala aynı semptomlara sahipseniz, bu tür enfeksiyonlar bebeklerin sağlığını etkilediği için risk oluşturabilir. Bu gibi durumlarda, en iyi tıbbi bakımı almanız gerekir.

Gastroenterit

Gastrointestinal virüs bağışıklık sistemine girdiğinde, ateş, ishal, kusma gibi bazı belirtiler görülebilir. Ayrıca hamile kadınlarda erken doğum ve dehidratasyona neden olabilir.

Grip

Grip, hamilelik sırasında ateşin ana nedenlerinden biridir. Belirtileri; ateş, öksürük, kusma ve bulantı şeklindedir. Gebe kadınların bağışıklık sistemi, enfekte olmalarını kolaylaştırır.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git