Hamilelik Korkusunun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

7 Mart 2019 tarihinde eklendi, 1.451 kez okundu.

Anne olmak birçok kadının en büyük hayalidir. Bildiğimiz gibi, bu harika duyguyu yaşamak için başarılı bir şekilde tamamlanması gereken bir hamilelik süreci var. Çoğu kadın hamileliği dört gözle beklese de, bazı kadınlar hamileliği tolere edemez. Hamilelik öncesi veya hamilelik sırasında çeşitli nedenlerle ortaya çıkan hamilelik korkusu, genellikle doğumda ne olacağı korkusundan kaynaklanır ve buna tokofobi denir. Doğum korkusuna ek olarak, iyi bir anne olma korkusu, planlanmamış bir hamilelik, kısıtlanma korkusu da hamilelik korkusu yaratır.

Hamilelik Korkusu Nedir?

Hormonal dalgalanmalar gebelik psikolojisi neticesinde sürekli olarak değiştirebilir. Annelerin hamilelik korkusu olmasına neden olan birçok faktör var. Hamilelik korkusunun en yaygın nedenleri:

Doğum sancısı ve ağrısına ilişkin endişe,

Eş veya ebeveynler tarafından duygusal destek sağlanmaması,

Önceden travmatik bir doğum veya düşük yaşamış olmak,

İyi bir ebeveyn olamama korkusu,

Finansal zorluklar,

Bebeğin doğumdan sonra hasta olacağı düşüncesi,

Hamilelikte vücudun değişimi,

Yakın arkadaşlar veya akrabalar tarafından anlatılan kötü hamilelik anıları.

Tokofobi Nedir?

Birçok hamile kadın kendini yalnız hissedebilir. Bu psikoloji nedeniyle, hayatlarını ve çocuklarının hayatlarını tehlikeye atabilirler. Onları bu durumdan kurtarmak ve hamilelik korkularını bastırmak için, eşleri ve aileleri sürekli destek sağlamalı ve anne adaylarının konuşacak yakın arkadaşları olmalıdır.

Kullanılan tokofobi “terimi, tıp literatüründe hamilelikteki korkulardan türemiştir. Bazı kadınlar hamilelikten sonra psikolojik sorunlar yaşar. Bu korku ve kaygılar genellikle ilk hamilelik döneminde görülürken, ikinci veya üçüncü hamilelik zamanlarında hamilelik korkusu daha az da olsa yine yaşanabilir. Hamilelik korkusu ciddi bir psikolojik sorundur, hatta bazı kadınlar bu korkulardan dolayı kürtaja bile karar verebilirler. Psikolojik destek alınması gerekir.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git