Gıda İntoleransı Nedir

2 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 2.501 kez okundu.

Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz ve sıklıkla tükettiğiniz birçok gıda vücut tarafından sindirilemez. Dolayısıyla kilo probleminin yanı sıra birçok hastalığa neden olur. Gıda ıntoleransı nedir; herkeste farklılık göstermekte olup gıda alerjilerinden çok daha yaygındır. Bağışıklık sisteminden kaynaklanmaz. Belirtileri ise intoleransınız olan gıdayı tüketmenizden çok daha sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Gıda İntoleransı

Kronik olan kişilerin intoleransı olan gıdaları bulması uzun sürebilir.  Söz konusu olan gıdayı az miktarda tüketerek tolere edebilirsiniz. Fakat çok fazla ya da çok sık tüketmeniz durumunda vücut tepki vermeye başlar. Belirtiler genellikle sindirim sistemi ile ilgilidir. Şişkinlik, kusma, huzrsuz bağırsak sendromu olarak kendini gösterebilir. Bunun yanı sıra kaşıntı, deri döküntüsü, yorgunluk, göz altında görülen koyu halkalar, geceleri ortaya çıkan aşırı terleme gibi durumlar gıda intoleransın değişen semptomları arasında yer alır.

Enzim bozukluğu, toksinler, içeriğinde histamin bulunan gıdalar, katkı maddeli gıdalar, salisilat içeren gıdalar Gıda Intoleransına ait nedenler arasında yer alıyor. Gıda ıntoleransı nedir; sindirim problemleri olarak tanımlanabilir. Eğer gıda intoleransınız var ise söz konusu olan gıdadan tükettiğinizde sindirim sorunu yaşabilirsiniz. Gıda alerjisi ile karıştırılmamalıdır. Gıda alerjisinde başka organları da etkileyebilir. Ancak ıntolerans alerjiye nazaran çok daha yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin sizde laktoz intoleransı var ise laktozsuz süt içmeniz gerekir.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git