Gebelikte Kilo Kontrolü

7 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 1.684 kez okundu.

Kadınların en hızlı kilo aldıkları dönem gebelik dönemleridir. Gebelik dönemindeki artan hormon seviyelerini, bebeğin gelişimini desteklemek adına gebelikte kilo kontrolü oldukça önemlidir.  Kadınlar bu dönemde sürekli bir şeyler yeme ve atıştırma isteği duyar. Anne adayının fiziksel özelliklerine ve metabolizmasına bağlı olarak kaç kilo alınması gerektiği uzmanlar tarafından belirlenir. Genellikle 10-12 kilo alınması normal olarak karşılanır. Asıl önemli olan husus ise gebelikten önce anne adayının normal kilosunda olması.

Gebelikte Kilo Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Gebelikten önce kişilerin vücut kitle indeksine göre uygun kiloda olması gebelikte kilo kontrolü açısından oldukça önemlidir. Bunun için öncelikle kişiler vücut kitle endeksini ölçtürmeli ve daha sonra hamile kalmalıdır. Normal seyreden bir gebelik döneminde ilk 3 ay içinde anne adayı bir ya da iki kilo alır. 3 ay sonunda genellikle 6 ve 7 ay içinde ise hızlı bir kilo alımı başlar. Fazla kilo alınması doğum sürecini de olumsuz etkiler.

Gebelikte fazla kilo almamak adına iştahın kontrol altına alınması gerekiyor. Bunun için ana öğün beslenmelerinden ziyade ara öğünlerde tüketilen, yağlı, yüksek kalorili, sağlıksız hazır atıştırmalardan uzak durulması gerekiyor. Ayrıca doktor kontrolü ile çeşitli yürüyüşler ve hafif egzersizler yapılması da önerilir. Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Protein, kalsiyum, vitamin ve demir ağırlıklı beslenme tarzı benimsenmeli.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git