Erken Doğum Nedir

1 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 1.273 kez okundu.

 Gebeliğin 37. Haftası başlamadan önce gerçekleşen doğuma erken doğum denir. Prematüre doğum olarak da adlandırılır. Hamilelerin %12’si erken doğum riskine sahiptir. Erken doğum belirtileri öğrenildikten sonra erken doğum riski en aza indirilebilir. Erken doğum nedir;  tahmin edilen doğum tarihinden en az 3 hafta önce doğumun gerçekleşmesi olarak da tanımlanabilir. Normal doğum 40 hafta civarıdır.

Erken Doğum Risk Faktörleri ve Erken Doğum Belirtileri

Sık sık idrara çıkılması, leğen kemiğinde baskı hissedilmesi, vajinal kanama, her 10 dakikada ya da daha az sürede kasılmalar olması, şiddetli ve sürekli baş ağrısı, normalden çok daha fazla vajinal akıntı olması erken doğum belirtileridir. Bunların dışında

  • Adet ağrılarına benzer ağrı hissedilmesi
  • Karın bölgesinde hissedilen yoğun kramp
  • İdrar torbasında ve vajinada baskı hissi
  • İshal, bulantı ya da kusma

Erken doğum nedir konusunda bilgi sahibi olanlar erken doğum belirtilerinden herhangi birini hissediyorsa direkt olarak doktoru ile görüşmelidir. Sigara kullanılması erken doğum riskini arttıran etmenler arasında yer alır. Bunun dışında ise vajinal ve rahim enfeksiyonları, 35 yaşından büyük olan kadınlar erken doğum riski taşıyor olabilir. Doktorlar genellikle bu durumda gebelere doğumu erteleyecek haplar verir. Eğer erken doğum hamileliğin 34 haftasından önce başlamış ise hastaneye yatış verilir ve gebe gözetim altında tutulur.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git