Egzama Nedir

17 Mart 2019 tarihinde eklendi, 2.641 kez okundu.

Egzama nedir; deride kabuklara, kaşıntıya sebep olan ve deriyi kurutan hastalıktır. Egzama bir çeşit deri hastalığı olup birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra egzamanın da çeşitleri bulunmakta. Çeşitlerine göre ise belirtileri değişiklik gösteriyor. Vücutta kızarıklık oluşması, cildin su toplaması, cildin pul pul görülmesi en bilindik belirtileri arasında yer alır.  Çatlayan deri içine çeşitli mikroorganizmalar girebildiği için enfeksiyon oluşması muhtemeldir. Bu nedenle egzamada erken teşhis oldukça önemlidir. Basit yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Genellikle bacaklarda, ayaklarda ve ellerde görülür. Ancak vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilir.

Egzama Neden Olur?

Deterjan, sabun, kimyasal maddeler ve tozlu ortamlar egzama oluşumuna zemin hazırlıyor. Bu nedenle özellikle temizlik sektöründe çalışan kadılar, kuaförler egzama hastalığına en çok yakalanan meslek grupları arasında yer alır. Kış aylarında havanın soğuk olması ve nem oranının da düşük olmasına bağlı olarak risk oluşur. Kalın ve kapalı kıyafetlerin giyilmesi, sıcak banyo uygulaması, kapalı ısıtma sistemleri ile yaşam alanlarının kurutulması ve nem kaybı egzamayı tetikliyor.

Toplumda en sık rastlanılan egzama tipi elde görülür. Çamaşır suyu, sık sık en yıkanması, tozlu ortam ellerin yıpranmasına neden olur. Deride kızarıklık ve kaşıntı olarak kendini gösterir. Egzama nedir konusunda bilgi sahibi olanlar herhangi bir belirtiye sahip ise doktora başvurmalıdır. Tedavisinde çeşitli ıslak pansumanlar ve bitkisel yöntemler tercih edilerek kolaylıkla kontrol altına alınır.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git