Dopingin Zararları

14 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 2.292 kez okundu.

Dopingin Zararları

Doping, vücuda daha fazla oksijenin kullanılmasını sağlayarak kişinin normalden daha fazla güç elde etmeye yarar. Dopingin spor müsabakalarında kullanılması yasaktır. Özellikle atletizmde çok sık görülen doping kullanımına sınırlandırmalar getirilmiştir ve sporcular bu konuda sıkı denetlemelere girmektedirler. Tarih boyunca tüm sporcular tüm spor branşlarında rekorları geliştirmeyi hedeflemişlerdir. Uzun soluklu ve disiplinli çalışmaların ardından sporcular küçük farklarla rekorları geliştirmişlerdir. Bazı sporcular ise vücutlarına doping gibi kimyasal maddelerle aşırı yükleme yaparak anlık olarak çok performans alma eğilimine girmişlerdir. Tarihte bu gibi durumlara çok sık rastlanmıştır. Eski zamanlarda doping doğal ürünlerin çeşitli karışımı ile oluşan sporcuya güç verir düşüncesiyle yapılan masum şeylerdi çünkü doğallardı. Ancak teknolojinin de gelişmesi ile iş tamamen kimyasal boyuta döndü ve hem insan için hem de spor dünyası için çok zararlı olmaya başladı.

Doping Ölüm Getirebilir!

Doping yaparak vücuda kimyasal maddelerin alımı kişiyi ölüme kadar sürükleyebilir. Doping, normalde vücut tarafından kullanılmayacak, sadece çok zor durumlarda devreye girecek olan rezervleri bir anlığına açığa çıkartmaktadır. Bu durum vücudu çok fazla zorlamaktadır ve hatta bu durum sonucunda ölümlerle bile karşılaşılmıştır. Dopingin en sık rastlanan zararları şu şekildedir:

  • Spor müsabakalarındaki eşit yarışma koşulunu bozmasıdır. Bu sebeple etik olarak uygun değildir. Çoğu dinin inanışına da uygun değildir.
  • Vücudun aşırı zorlanması ile ileride yaşanacak insan organizmasını bozacak sorunlar oluşturabilir.
  • Vücut enerjisini bilinçsizce tamamen harcadığı için dayanma sınırını bilemez. Bunun sonucu olarak da ani ölümler yaşanabilir.
  • Vücudun dinlenmesinde sorunlarla karşılaşılır.
  • Kalpte ritim bozukluğu, çarpıntı (taşikardi) gibi ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.
  • Kas yapıcı olarak kullanılan doping maddelerinde ise karaciğerde tahribata yol açabilir.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git