Dondurmanın Zararları

12 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 2.354 kez okundu.

Dondurmanın Zararları

Dondurma yaz aylarının vazgeçilmez bir yiyeceğidir. Özellikle küçük çocuklar tarafından çok sevilen dondurma sütten yapılan bir yiyecek olsa da insan sağlığı için tehlike arz eder. Çünkü dondurma üreticileri her zaman dondurmaları sağlıklı koşullar altında üretmeyebiliyor. Bu da dondurmanın sağlıklı bir yiyecek iken insan sağlığına oldukça fazla zarar veren bir yiyecek haline dönüşmesine sebep oluyor.

Çocukların Çok Severek Yediği Dondurma İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor!

Dondurma yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığından kurtulmak ve ferahlamak için oldukça fazla tüketilen bir yiyecektir. Ancak her yiyecekte olduğu gibi dondurmanın da fazlası insan sağlığına zarar vermektedir. Dondurmanın içinde A, B, C, D ve E vitaminleri bulunmaktadır. eğer dondurma sağlıklı koşullar altında üretilmediyse ve çok fazla tüketildiyse bu vitaminlerin hepsi insan vücuduna zarar vermeye başlar. Dondurmanın insan sağlığına verdiği zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dondurma aç karına yenilirse mide problemleri yaşayan kişiler için büyük bir tehlike oluşturur. Bu sebeple mide rahatsızlıkları yaşayan kişilerin dondurma yerken dondurmayı ısırmadan yemeleri ve ağızlarında bir süre ısıttıktan sonra yutmaları önerilir.
  • Eğer dondurma süt tozundan yapılmış ise süt ile yapılan dondurmaya oranla çok daha fazla yağlı olur. Bu yağ da vücutta direk yağ olarak depolanır. Zamanla dondurmanın aşırı tüketilmesi halinde şişmanlama ve obezite oluşabilir.
  • Dondurma buzluktan çıkarıldığı gibi tüketilmek zorundadır. Çünkü bekleyen dondurma direk bakteri üretmeye başlar. Bu bakteriler insan sağlığını olumsuz yönde etkiler, bağırsak problemlerine sebep olabilir.
  • Dondurmanın içinde fazla miktarda şeker de bulunmaktadır. Bu şeker kan şekerini ciddi bir şekilde yükselttiği için şeker hastalığı riskni artırır. Bu sebeple şeker hastalarının dondurma tüketimine ayrıca özen göstermesi gerekmektedir.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git