Domatesin Zararları

9 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 2.330 kez okundu.

Domatesin Zararları

Domates ülkemizde en sık kullanılan meyvelerin başında gelmektedir. Çoğu insan domatesi sebze olarak bilse de aslında domates bir meyvedir. Domatesin sağlık açısından bir çok şeye iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğinde yüksek miktarda vitamin ve mineral barındırır. Bununla birlikte çoğu meyve sebze gibi güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki toksinlerin atılımında büyük fayda sağlar. C vitamini de içeren domates kanserle mücadele eder. Kanser yapıcı bazı maddelerin oluşumunu engellediği görülmektedir. Domates tam bir lif kaynağıdır. Domates kalp sağlığını korur, kan basıncını dengeler. Domatesin bu faydaları yadsınamazdır. Bilimsel olarak kanıtlanan faydalarının yanı sıra zararlarının da olduğu bilinmektedir.

Domatesin Aşırı Kullanımına Dikkat Edilmeli

Domatesin aşırı tüketiminde bazı yan etkilere sahip olduğu görülmüştür. Özellikle organik olmayan domatesler vücutta uzun vadede bozulmalara yol açabilir. İşte domatesin aşırı kullanımının sebep olabileceği rahatsızlıklar:

  • Beta Blocker ilacı kullanan hastaların domates tüketiminde çok dikkatli davranmaları gerekmektedir.
  • Aşırı kullanımının böbrek sağlığına zarar verdiği görülmüştür. Böbrek hastası olanlar ise çok dikkatli kullanmalıdırlar
  • Vücuttaki potasyum seviyesini azaltabilir.
  • Asit oranı fazla olduğu için mide problemi yaşayan bireylerde sıkıntı yaratabilir. Reflü, gastrit gibi sorunlara yol açabilir. Mide yanmasına yol açabilir.
  • Domates alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu sebeple bebeklere çok miktarda tükettirmek yanlıştır. Aynı zamanda likopene alerjisi olan kişilerin domates tüketmemesi gerekmektedir.
  • Aşırı domates tüketimi baş ağrısına sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak her şeyin aşırı tüketimi insan vücudunu olumsuz olarak etkilemektedir. Vücuda ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğini sağlayabilmek için domatesin yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Aşırıya kaçmadan domates tüketiminin alerjik bir durumunuz yoksa hiçbir zararı bulunmamaktadır. Tabii ki domatesin organik olması koşulu ile.

Etiketler:


dfp


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git