Doğumdan Sonra Yaşanan Depresyon Tehlikesi

23 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 3.253 kez okundu.

Anne olmak manevi yönden insanı çok tatmin eden bir duygu olsa da bilinen en yaygın rahatsızlıklardan biri de doğumdan sonra yaşanan depresyondur. Bu durum kaygı, endişeyi beraberinde getirirken aynı zamanda ruhsal anlamda değişikliklere yol açabilir. Bu nedenle anne adaylarının doğum sonrası depresyona çok dikkat etmesi gerekir.

Doğum sonrası depresyon hem psikolojik etkilerden kaynaklı hem de biyolojik sebeplerden kaynaklı olabilir. Özellikle kendi hayatını kendisinin yönetmediğini düşünen anneler psikolojik sebeplerden kaynaklı doğum sonrası depresyona çok yatkın olabilmektedir. Yüksek risk grubunda olan annelerin daha çok dikkat etmesi gerekir. Geçmişte yaşanan bazı ruhsal problemler, evlilikle ilgili endişeler, evli olmamak, istenmeyen bir hamilelik süreci geçirmiş olmak, anne olmak için hazır hissetmemek ve daha pek çok durum bu depresyonu tetiklemektedir.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Doğumdan sonra depresyona yakalanan anneler genelde aşırı duygusal ve hassas olurlar. Büyük bir boşluk hissi yaşamakla beraber aynı zamanda duyarsızlık da gözlemlenebilir. Kendisini çok yorgun hisseden anneler keyif veren tüm etkinliklerden olabildiğince uzak dururlar.

Bebeklerine zarar vereceğini düşünme ve bebeğe yetmeme korkusu bu depresyonda en sık görülen durumlardan biridir. Bebeklerini yeterince sevmediğini düşünen anneler aynı zamanda oldukça sinirli, endişeli  ve sıkıntılı olabilir. Konsantrasyon güçlüğü de yaşayan annelerde suçluluk duygusu ve büyük bir hüzün görülebilmektedir. Bunun için mutlaka bir psikologdan yardım alınmalıdır.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git