Çocuğuma Nasıl Özgüven Kazandırırım?

10 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 4.524 kez okundu.

Yaşamımızda sıkça kullanmış olduğumuz konuşma, beden dili ya da kendini ifade edebilme özelliklerine genel olarak özgüven adı verilebilir. Eğer özgüvenli biri iseniz kendinizi daha kolay ve doğru bir şekilde ifade edebilirsiniz. Bu yüzden küçükken kazanmış olduğumuz özgüven de hayatımızda oldukça önemli bir unsur haline geliyor. Çocuklarına özgüven kazandırmak isteyenlerin genellikle yapması gereken ise kendi hallerinde nasıl savunacaklarını öğrenmelerini sağlamaktır. Çocukların özgüvenini kırmak ilerde yapacakları işlerin bile önünü kapamasına neden olur. Erkek ya da kadın olması fark etmeksizin gerekli olan özgüven kavramı hayatımız boyunca kendimizi doğru anlatmamıza yardımcı olacaktır. Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüvenli Olmak İçin Ne Yapılmalı?

  • Çocuğunuzun yaşamı boyunca özgüvenli ve kendine güvenen bireyler olmasını isterseniz ilk olarak küçük yaştan başlayarak kendini ifade etme özgürlüğü vermeniz gerekir. Eğer çocuğunuz konuşmak istediğinde susturursanız ya da ona fırsat vermezseniz daha içe dönük ve çevresine zarar vermek isteyen bir insan olabilir.
  • Özgüven eksikliği, kötü davranışlar ya da başarısızlık ile karşılaşmak aile de ve arkadaş ortamında olan olaylar ile meydana gelir. Eğer özgüveniniz yoksa sadece birinin sizi anlamasını beklersiniz. Ama özgüven sahibi bireyler arasından biri iseniz kendinizi kolayca anlatırsınız. Çocuğun birine kendini kolay ifade edebilmesi için ilk olarak ailesi tarafından küçüklükten bu yana destek alması gerekir. Özgüvenin en temel unsuru ailenin çocuğa kendini anlatma özgürlüğünü vermesidir.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git