Ciltteki Beyaz Lekelerin Nedenleri

1 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 2.928 kez okundu.

Ciltteki beyaz lekeler ciddi cilt hastalıklarının belirtisi olabilir. Lupus, deri tümörü, mantar ve vitiligo olarak adlandırılan bu lekeler, cilde renk veren hücrelerin zarar görmesi sonucunda oluşabiliyor.

Cilt Hastalıklarının Habercileri

Yaz mevsiminde yaşanan şartlar mantar enfeksiyonları için uygun zeminin yaşanmasına neden olurken, cilde yapışan ter yüzünden sık sık duş alınması da vücudun ıslak kalmasına neden olmaktadır. Özellikle kol ve bacaklarda zımba deliği büyüklüğünde oluşan beyaz lekeler, özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkıyorsa bu durumun bir cilt doktoru tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu lekeler lupus hastalığının belirtisi olabilirken, bağışıklık sisteminin etkilenmesi ile yaşanan sorunlarda kenarı düzensiz görünümlü benlerin çıkmasına neden olmaktadır.

Bu bilgileri dikkate alarak tam beyaz olmasa da cilt renginden açık tonlarda oluşan lekelenmelerde vakit kaybetmeden doktora görünmek faydalı olacaktır. Özellikle kalabalık dükkânlarda sık giyilip çıkarılan ürünlerin ve ayakkabıların denenmesinin ardından bölgenin sabunlu su ile temizlenmesi önerilmektedir.

Kişilerin yaşam kalitesini ve kendilerine olan özgüvenlerini olumsuz etkileyen beyaz lekelenmeler, ten rengi bozukluğundan da kaynaklanabilmektedir. Özellikle stres ve yaşam zorlukları ile de ilişkili bulunan vitiligo hastalığında erken tanı ve tedavinin hastalığın seyri üzerinde olumlu etki gösterdiği de unutulmamalıdır. Ailesinde bu hastalıktan olanlarda görülme oranının %25 olduğu hastalık tüm topluma bakıldığında oransal olarak %1 gibi bir rakama karşılık gelmektedir.

Son zamanlarda etkisinin arttığı bilinen ışık tedavisi bu hastalık için bir umut kapısı oluşturmaktadır. Kullanılan bazı ilaç, krem ve vitamin destekleri de hastalığın geçmesinde önemli bir katkı sağlamaktadır. Uygulanacak tedavi ile hastalığın derinin diğer bölümlerine yayılması engellenmeye çalışılmaktadır. Yeterli derecede alınacak ışık tedavi seansları doktorlar tarafından belirlenebilir.

Bu hastalığı taşıyanların en hafif güneşte bile çok dikkatli olmaları ve koruyucu krem kullanmadan dışarıya çıkmamaları önerilmektedir. Meydana gelebilecek güneş yanıkları hastalığın seyri üzerinde olumsuz etki gösterecek ve lekelerin daha hızlı yayılması neden olacaktır.

Tedaviler hastanın yaşı, lekelerin yayılma hızı ve genişliği dikkate alınarak belirlenmektedir. Tedavide en çok başarı elde edilen bölge ise yüzdür. El ve ayaklarda oluşan lekelenmelerde istenen sonuca ulaşmak daha uzun zaman almaktadır.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git