Bebeklerde Pişik Sorunu

18 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.710 kez okundu.

Anne ve babalar bebeklerinin ne kadar üzerine titrerlerse titresinler bazı sorunlar onlar için oldukça yaygındır. Bebeklerde pişik de çok sık rastlanan bir problemdir. Pişik sebebiyle bebeğiniz altı değiştirilirken rahatsız olabilir. Özellikle genital, kalça ve uyluk bölgesindeki deride görülmektedir.

Pişik Neden Olur?

Bebeklerin cildi çok hassastır; bağışıklıkları da henüz fazla gelişmediğinden olumsuz koşullardan kolaylıkla etkilenebilirler. Pişik sebepleri şunlardır:

  • Kaka ve idrar nedeniyle bebeğin cildinin tahriş olması
  • Bebeğin alışık olmadığı besinler yemesi
  • Dar kıyafetler, sıkı saran bez vb. sebeplerden ötürü sürtünme olması
  • Mantar vb. bir takım enfeksiyonların gelişmesi
  • Antibiyotik kullanmak

Bebeğin cildi kuru ve her zaman temiz olmalıdır. Özellikle bebek altını kirlettiğinde uzun süre kaka ve idrara maruz kalması cildini oldukça tahrik edecektir. Bezleri bağlanmadan önce poposunun kuruluğundan emin olunmalıdır. Bazı parfümlü ıslak bezler de bebeğe zarar verebilmektedir. Bebek pişik olmuşsa mümkün olduğunca bebeğin bezsiz şekilde uzun süre durması daha iyidir. Dar kıyafetlerden ve bezin çok sıkı olmasından kaçınılmalıdır. Bunlar pişiğe neden olabilir. Pişik oluşmuşken bezin boyutunu büyük kullanmak sürtünmeyi azaltır. Her bez değiştirildiğinde bebeğin altı çok iyi biçimde temizlenmelidir. Pişik kremi seçilirken çinko asit içerikli olanlar tercih edilmelidir.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git