Bebek Uyumuyorsa Sebebi Nedir

30 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.056 kez okundu.

Bebekler gece uyumuyorsa tüm aile uyumuyor demektir. Hatta bu gruba komşuları da dâhil edebiliriz. Bebeğin yeterli gelişime sahip olabilmesi için doğru beslenme kadar düzenli uykuya da ihtiyacı vardır. Aslında bebek bakımı düzen demektir. Bakımı hakkında endişe taşımayan bebek huzurlu bebektir ve bebek huzurlu ise anne babası da huzurludur.

İlk 3 ay boyunca geceleri en az 2 ya da 3 kere kalkarak beslenme ihtiyacı duyan bebekler zaman ilerledikçe bu ihtiyacın yerini sabaha kadar olmasa da en azından 6 saatlik periyotlara çekebilirler. Bu dönemde bebeklerin aileleri tarafından da desteklenmesi esastır.

Bebekler Uyku Düzeninin Önemi

Bebeğin uykusuzluğunun pek çok farklı sebebi vardır. Ancak bu konunun nedenini araştırırken önce basit seçeneklerden başlamak gerekir. Genel olarak bebek ağlıyorsa büyük bir olasılıkla açtır. Karnı doyan ve altı temiz olan bir bebeğin ağlaması için pek bir sebebi olmaz.

  • İlk aylarda gaz sancıları,
  • aydan itibaren de diş çıkarma,
  • Eve yabancı misafirlerin gelmesi ve
  • Rutin bakımın rötar yapması söz konusu ağlamaların en temel nedenleri arasında sayılabilir.

Bebeğin neden ağladığının tespiti için öncelikle karnının tok, altının temiz ve bulunduğu ortamın ısısının gereken seviyede olup olmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir.

Yeni doğan bebeklerde geceleri alt değiştirme işlemlerinin olabildiğince karanlık ortamlarda yapılması ve bebeğin dış etkenlerle uyarılmaması temeldir. Yeni anne ve baba olmuş gençler bu durumda genelde bebeğin alt değiştirme seanslarını bir eğlence haline dönüştürmeye bayılırlar. Zaten uykusunu almış olan bebek için bu son derece keyiflidir. Tabii bebek bu eğlenceden sonra tekrar uyumak istemeyecektir. Gece beslenen ve altı değiştirilen bebeklerin mümkünse loş ortamlarda tutulmaları ve gerekiyorsa çok az bir seste müzik ya da ninni eşliğinde tekrar uyku moduna geçirilmeleri gerekmektedir.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git