Bebeğiniz Çok Ağlıyorsa Kolik Olabilir!

20 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 1.697 kez okundu.

Kolik rahatsızlığı özellikle küçük bebeklerde aşırı ağlamaya neden olabilmektedir. Aslında bu bir hastalık sayılmaz ancak anne ve babalar için zor bir durumdur. 5 aydan küçük bebeklerde kolik görülür. En büyük belirtisi ise günde en az 3 saat ağlamasıdır. Haftada en az bu sıklıkta ve yoğunlukta ağlayan bebekler kolik olabilirler.

Kolik Belirtileri Nelerdir?

Kolik olması bebeğin sağlıksız olduğu anlamına gelmemektedir. Kolik bebeğin sağlığı ile ilgili bir sorun değildir. Çoğunlukla yeni doğmuş bebeklerde 2-3 haftalıkken ortaya çıkmaktadır.

Normalde bebekler korktuklarında ya da altlarına yaptıklarında ağlarlar ve onları yatıştırmak çok zor olmaz. Bunun yanında kolik bir bebek çok zor sakinleştirilebilir. Ağlamaları aşırıdır ve genellikle aynı saatlerde bu durum gerçekleşir. Kolik bebeklerin karınları biraz daha genişleyebilmektedir.

Kolik çok zorlu bir dönem yaşatsa da çoğunlukla 5.ayda bitmektedir. En yoğun olduğu zaman ise bebeğin 3 ve 4. aylarıdır. Kolik bebeğe bakanlar sık ve küçük molalarla rahatlayabilirler. Bebeklerin kolik olma nedenleri net değildir ancak zor doğum yapmak, hassas bir sindirim sistemi, fazla heyecanlı bir yapısı olması vb. nedenler koliğe yol açabilir. Hamilelikte annenin sigara içmesi de bu durumun oluşmasına yol açabilmektedir.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git