Bağırsak Kanserlerinin Tedavisi

15 Mart 2019 tarihinde eklendi, 2.620 kez okundu.

Dünyada en çok görülen kanser türlerinden biri bağırsak kanseridir. Bağırsak kanserlerinin tedavisi için erken teşhislerde ameliyat gerekmeyebilir. Hasta yakın takibe alınır. Polipler erken evrede kansere dönüşmeden teşhis edilir. Kolonoskopi yöntemi ile erken evrede kanser devreden çıkarılır. Bu sebeple 45 yaşından sonra tüm erkeklerin ve özellikle 50 yaşından sonra tüm kadınların gizli kan taraması ve kolonoskopi olması gerekiyor.

Kolonoskopi yönteminde hastalar damardan hafif bir ağrı kesici yapılarak yarı baygın duruma getiriliyor. Öncesinde ise bağırsak çeşitli yöntemler ile boşaltılıyor.  Daha sonra ise fiberoptik kamera ile bağırsağa giriliyor. Görülen tüm polipler çıkarılıyor. Fakat ileri evre bağırsak kanserinde standart tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Bu durumda tümörlü bölge ameliyat ile alınır.

Bağırsak Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Günlük yaşantıya uygun olmayan düzensiz beslenme, obezite, sigara ve alkol bağırsak kanseri riskini arttıran faktörler arasında yer alıyor. Bağırsak kanserinden korunmak adına;

  • Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız gerekiyor. Yağ oranı düşük olan gıdaları tüketmeye önem vermelisiniz.
  • Bunun dışında araştırmalar gösteriyor ki egzersiz yapmak birçok kanser türünde de olduğu üzere bağırsak kanser riskini azaltan önemli bir etmen.
  • D vitamini içeren gıdaların tüketilmesi kanser türlerini önlemede oldukça etkilidir.

Her kanser türünde olduğu üzere bağırsak kanserinde de erken teşhis hayat kurtarır. Bağırsak kanserlerinin tedavisi kanser evrelerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git