Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli

16 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 6.539 kez okundu.

ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli, Yaz sezonun da açılmasına gayet kısa bir süre kaldı. Bunla birlikte yeni tarz ayakkabıları giymeye başlayacağız; genelde hava alan ve açık olan ayakkabıları. Kış ayları boyunca hava kötü olduğu için genelde botlara mecbur kalmıştık; ancak artık şık olma vakti. Ve maalesef şık ayakkabıların çoğu zaman sağlıksız olduğunu söylememiz gerekiyor. Uzun süre sağlıksız ve elverişsiz bir ayakkabı giyerseniz yürüyüşünüzde bozukluklar ortaya çıkacaktır. Biz de bu yazımızda sizlere ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli bir liste oluşturduk ve içinde ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler için her şeyi paylaştık. İşte o liste.

İdeal ayakkabı önü yuvarlak ve geniş olmalı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi “İdeal ayakkabı önü yuvarlak ve geniş, mümkünse bağcıklı, topuğu da 5 ila 10 pont yüksekliğinde olmalı. Kadınların tercih ettiği sivri burunlu ayakkabılar parmağı sıkıştırıyor ve zamanla başparmak çıkıntısına neden oluyor. Sivri burun parmak çıkıntısını tetikliyor, küçük parmakların şeklinin bozulmasına neden oluyor” diyor.

Babet diz ve bel ağrısı yapıyor

Babetler düz ve içinde hiçbir destek yok. Ayakta durdukça bir dönem sonra kas gücü azaldığı için babet tabanı kavisini kaybedip aşağı doğru çökmeye başlıyor. Ayakkabı iyiyse içinde bir destek varsa bu adele destek sayesinde kavis çökmeyeceği için hiçbir problem olmaz. Çünkü kavis çöktüğü anda ağrı başlar. Özellikle bel ve diz ağrısı başlar, o yüzden babet içinde hiçbir destek olmadığı için gün içinde çabuk yorulma bel ve diz ağrısı yapar.

Parmak arası düz ayakkabıda yürüme aksı bozuluyor

Babetle aynı sıkıntı. Hatta daha fazla. Babetin en azından önü kapalı ama parmak aralarının arkası boş olduğu için büyük sıkıntı yaratıyor. Parmak arası terlik giyildiğinde kişi düztabansa ayağının ciddi şekilde topuğu dışarı doğru döndüğü için diz ağrısı çok daha çabuk gelişiyor. Çünkü yürüme aksı bozuluyor.İnce topuk şekil bozukluğu yapıyor

Topuk yükseldikçe yük tekrar dize ve bele dönüyor, diz ve bel ağrısı gelişiyor. Yük ön tarafa doğru gittiği için başparmak çıkıntısı ve parmaklarda şekil bozukluğu oluyor.

Dolgu topuk yükseldikçe sıkıntı yaratıyor

Dolgu topuğun önüyle arkası beraber gidiyorsa hiçbir problemim yok. Yani ayakkabının arkası yüksek öne de doğru yüksek gidiyorsa sıkıntı yaşanmaz. Ama her şeyin fazlasında sıkıntı var. 15 ponttan sonra ayak çok yükseliyor, yerden yükseldiğinde yine yaylanma bozulduğu için diz ve bel ağrısı oluyor. Çünkü ne kadar yükselirse malzeme o kadar sertleşiyor. Malzeme sertleşince sıkıntı artıyor.

Tahta topuk ağrı yapıyor

Ayakkabıda esneme olması gerekiyor. Tahta ya da sabo ayakkabı esnemediği için ağrı problemi yapar.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git