Ağız Yarası Kabusunuz Olmasın

11 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 3.455 kez okundu.

Dönem dönem ağzımızda oluşan yaralar oldukça can yakıcıdır. Hızlı şekilde yayılan bu yaralar kısa süre içerisinde ağız içinde dağılabilir.

Aft ismi verilen ağız yaralarının birçok farklı nedeni bulunur. Bu nedenlerin başında alerji gelir. Alerjiniz bulunan bir gıdayı tüketmeniz durumunda, tüketimin hemen ardından acı hissetmeye başlarsınız. Alerjiye dayalı aft olduğunu bu şekilde anlamanız mümkündür.

Alerji dışında ağzınızda oluşan yaraların, stres, bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflama, vitamin eksikliği, enfeksiyon gibi birden fazla nedeni olabilir. Nedeni ne olursa olsun yaralar can yakıcıdır ve yemek yemede zorluklara yol açar.

Her ne kadar belirli bir sürede kendiliğinden geçen yaralar olsa da, acıyı hafifletmek ve iyileşmesini hızlandırmak adına birkaç yöntem bulunur.

Ağız Yaralarını İyileştirme

İlk etapta düzenli ağız temizliği yapmak şarttır. Diş fırçalama sayınızı arttırmak, diş ipi kullanmak, gargara yapmak gibi yöntemler ile aftlarınızın hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Ekşi, tuzlu, baharatlı, asitli gıdalar aftlarınızın verdiği acıyı arttırır ve büyümesine neden olur. Bu nedenle bu tür gıdalardan uzak durmalısınız.

Karbonat, aftların iyileşme hızını inanılmaz şekilde etkiler. Biraz can yakıcı olsa da aft üzerine parmağınız ile karbonat basabilirsiniz. Bu acıyı dayanılmaz görüyorsanız, suda erittiğiniz karbonat ile gargara yapabilirsiniz.

İnanılması güç olsa da karadut aftları iyileştirmekte birebirdir. Mevsimi olmadığı için karadut bulmanız zor olsa da karadut reçeli ya da marmelatı işinizi görür.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git