90’lı yılların modası

9 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 9.683 kez okundu.

90’lı yılların modası, 80’li yıllardan sonra 90’lı yıllara geçişte modanın, müziğin ve genel yaşantının büyük değişikliklere uğradığını kabul etmemiz gerekiyor. 80’lerdeki ahım şahım süslenme, permalı saçlar yerini daha düz ve sade tonlara bırakmış, doğal güzellik kavramı ortaya çıkmıştı. Ancak moda adına tabi ki büyük gelişmeler yaşandı. Son zamanlarda da bazı arkadaşlarımızda 90’lı yılların modasına bir geri dönüş seziyor gibiyiz. Siz de bu modaya geç kalmayın, siz de öğrenin diye bu yazımızda 90’lı yılların modası adına gereken her şeyi sizlere aktarıyoruz. Tabi fazla abartı şekilde tüm her şeyi uygulamak kalabalık ortamda “fazla” dikkat çekmenize neden olacaktır; az az tonlar yüklemek tarzınıza yenilik katacaktır.

90’lı yılların bordo dudaklarını Neve Campbell’ın Vahşi Şeyler filmindeki stilinde görebilirsiniz.

Oldukça beyaz tenli olan Neve Campbell’ın teninde daha da belirgin hale gelen bordo ruj, film afişinde kullanılan renk filtresiyle oyuncunun tenine biraz daha uygun bir hale gelmişti.

2010’lu yıllarda gördüğümüz bordo ruj trendine örnek olarak Rebecca Minkoff defilesindeki makyaj stiline bakabiliriz.

Defilede hafif bronzlaştırılmış bir ten üstüne uygulanan ıslak görünümlü bordo ruju görüyoruz. Bu versiyon gotik görünümden uzak olması ve ten regiyle daha iyi uyum sağladığı için tercih edilen bir stil.

90’lı yılların saç çılgınlıklarından biri olan renkli saç boyaları tekrar karşımızda.

1990’lı yıllarda renkli saç maskaralarını piyasaya süren L’Oréal, iki haftada stoklarının tükendiğini açıklamıştı. 90’lı yıllarda saçlara uygulanan en popüler renkler kırmızı ve maviydi. Bu saç maskaraları saçı şampuanladığınızda kolayca saçtan çıkan bir özelliğe sahip.

Renkli saçların geri döndüğü 2013 yılında ise saç tebeşirleri ön plana çıkıyor. Renk skalası saç tebeşirlerinde daha geniş ve boyalar 3 yıkamaya kadar dayanıklı. Öne çıkan renkler ise yeşil, pembe ve lila.

90’lı yıllarda saçlara volüm ve stil katmak için kullanılan zigzag bantlar geri dönüyor. Genellikle bir iki gün yıkanmayan ve yağlanmaya başlayan saçlarda kötü görünümü önlemek için kullanılan bu taçlar oldukça popülerdi.

En son Helmut Lang defilesinde karşımıza çıkan zigzag taçların kullanım şekli 90’lı yıllarla aynı olmasına rağmen uygulaması tamamen farklı.

Zigzag taçlar saçlarda geometrik ve minimalist bir stil yaratmak için kullanılıyor.

Rasta saçlar 90’lı yıllarda oldukça popülerdi. Saçlarının güzelliğiyle ünlü Jennifer Aniston bile bir kırmızı halı gecesinde şık kıyafetiyle bu saç modelini kullanmayı tercih etmişti.

2010’lu yıllara geldiğimizde ise modanın devlerinden Chanel hem 2012 hem de 2014 defilelerinde rasta saç modeline yer veriyor.

2012 defilesinde rastalı saçlara mücevherler eklenirken 2014’te ise renkli kumaşlar ve örgüler ekleniyor.

1990’larda kullanılan siyah göz makyajında grunge görünüm hakimdi. Asi kızların alt kirpik diplerine uyguladığı kalın kalemler akmış bir görünüme sahipti.

2010’lu yıllarda ise ppdyumlarda sürme kalemlerin altın çağı yaşanıyor. TopShop Unique defilesinde gördüğümüz gibi gözün altına çekilen sürmeler ve siyah kalemler 90’lardan farklı olarak orta bir renge sahip tene uygulanıyor.

Gözünüzün alt kısmına siyah kalem uygulamak için ne bronz bir ten ne de çok beyaz bir ten rengini tercih etmemelisiniz. İkisinin ortasında yumuşak bir ten rengi daha hoç bir görünüm yaratacaktır.

Fransız manikürü 90’lı yıllarda oldukça popülerdi. Uzun ve küt törpülenmiş tırnakların ucuna uygulanan kalın ve belirgin beyaz ojeler kadınların gözde manikürüydü.

2010’lu yıllarda ortaya çıkan nail art çılgınlığından Fransız Manikürü de nasibini aldı. Tırnak dibinden ve farklı renk kombinasyonlarıyla yapılan versiyonlarına bir de tırnak süslemeleri akleniyor.

Yine de klasik Fransız Maniküründen vazgeçmek istemiyorsanız asla demode bir tercih yapmış olmazsınız.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git